O čom je eTwinning
eTwinning
Základná škola Jarná v Poprade je školou, ktorá ako prvá žne úspechy v oblasti jazykovej a počítačovej gramotnosti svojich žiakov. Dôkazom toho je aj skutočnosť, že ako jediná škola bola vybraná reprezentovať našu oblasť a tým aj celé Slovensko na každoročnom stretnutí medzinárodných eTwinningových národných organizácii v Bruseli /23.-25.február 2007/ a zároveň participovala na konferencii v Talline /7.-10. júna 2007/, kde prezentovala svoje výsledky na medzinárodnej úrovni. O kvalite projektovej spolupráce svedčí aj fakt, že koordinátorka týchto projektov bola pozvaná zúčastniť sa medzinárodnej stáže na tému „eJournalism 2.0 - Educational Collaboration Across Borders Using Web based Tools“ v meste Ivari, Fínsko , ktorá sa bude konať 5.-12. júna 2008 /web adresa http://www.ejournal.fi/lapcom2/ /.
eTwinning je platforma, ktorá je určená na spoluprácu škôl pomocou Internetu. Ide o spoluprácu s partnerskými školami z inej európskej krajiny. eTwinning je hlavnou aktivitou programu Európskej únie eLearning. Tento program podporuje spoluprácu európskych škôl pomocou využívania informačných a komunikačných technológií (IKT) formou nástrojov a služieb, ktoré školám uľahčujú nadväzovanie krátkodobých i dlhodobých partnerstiev zameraných na akýkoľvek projekt. Podporuje viacjazyčnosť a multikulturalitu a povzbudzuje školy, aby sa zapojili do činnosti zachádzajúce za rámec ich doterajších činnosti a aby sa stavali kladne k novým spôsobom učenia a komunikácie.
Žiaci 9.A a 6.A triedy sa zapojili do projektov v priestore eTwinning. Trieda 9.A získala v minulom roku 3. miesto v celonárodnej eTwinningovej súťaži medzi materskými, základnými a strednými školami v školskom roku 2006/07. Publikujú svoje internetové časopisy na adresách http://ejournal.eduprojects.net/Mirage/ (spolupráca so španielskou školou) a http://ejournal.eduprojects.net/Bohemia/ (spolupráca s českou školou) a priebežne v tomto priestore zverejňujú články o našej spolupráci. Považujeme tieto projekty za najlepší spôsob používania internetu vo vyučovacom procese na našej škole. Tieto projekty nás spájajú aj napriek obrovskej vzdialenosti. Ponúkame nový európsky rozmer a nový pohľad na rôzne témy a školské predmety. Povzbudzuje to našich študentov, aby sa učili o iných kultúrach a pomáha im to porozumieť rozdielom medzi kultúrami a národmi. Máme tiež v úmysle naučiť našich študentov viac o mediálnej komunikácií, žurnalistike a publikovaní článkov na internete. Aj napriek faktu, že angličtina nie je materinským jazykom žiadneho z našich študentov, je to úžasná výhoda precvičovať tento jazyk v skutočných a zmysluplných situáciách. Dnes môžu študenti voľne diskutovať o rôznych témach z oblasti zemepisu, histórie, literatúry, informatiky a niekedy si vymieňajú aj vedomosti z matematiky a náboženstva.
Nápomocným faktorom v tomto projekte je výzva, ktorú študenti prijali, aby sa zúčastnili týchto projektov. Niektoré deti, ktoré v priebehu klasických vyučovacích hodín nepracovali veľmi aktívne, sú dnes nadšené a snažia sa zapájať do projektov všetkými možnými spôsobmi a dokonca úplne zmenili prístup k angličtine. Výrazným spôsobom sa rozvíjajú ich vyššie kognitívne funkcie, komunikačné schopnosti a informačná gramotnosť. Všetky naše témy sú veľmi úzko prepojené so školskými osnovami a naše projekty sa stali ich samozrejmou súčasťou. Žiaci si zlepšujú ich znalosti z angličtiny a z používania internetu, písania článkov, písania a posielania textových dokumentov cez e-maily, tvorenia prezentácií v Power Pointe, skenovania, vkladania digitálnych fotografií, vytvárania filmov v Movie Makeri a editovania webových stránok.
Všetci žiaci komunikujú s ich priateľmi pomocou e-mailov a videokonferencii v priestore etwinningu a Windows Messengera. Vymenili si nádherné ručne vyrobené vianočné darčeky. Osvojili si význam Vianoc v dvoch rôznych krajinách a navzájom sa oboznámili s partnerskými krajinami
Dúfame, že dáme vyučovaniu na školách úplne nový rozmer a vytvoríme školu, v ktorej sa žiakom páči.